Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Rozmieszczenie rośli w ogrodzie

Jeśli już podjęliśmy decyzję jak chcemy urządzić ogród, nie mniej ważną sprawą jest odpowiedni dobór roślin. Urządzając ogród powinno się zwrócić uwagę na to by o każdej porze roku cieszył nam oczy swoim wyglądem, kusząc zapachami.

Kwiaty takie jak: cynie, floksy, pysznogłówki, czy jeżówki to gatunki zasługujące na  posadzenie, ich piękny zapach przyciąga motyle i pszczoły a oczom ukazują swe piękne barwy. Większość rośli występuje w wielu kolorach i odmianach stąd powstaną z nich urocze kompozycje zachwycając swym widokiem.

W ogrodzie możemy stworzyć skalniaki, pozwolą one na interesujące tworzenie kompozycji z bylin i niskich roślin. Wierzchołki skalniaków można udekorować kwiatami w donicach, które będziemy zmieniać wraz ze zmianą okresów ich kwitnienia.

Urządzanie ogrodu to wbrew pozorom mozolna i długa praca. Planując go trzeba uwzględnić takie rzeczy jak rozmiary roślin, ich wzajemne sąsiedztwo i oddziaływanie zarówno na siebie nawzajem jak i na otoczenie. Nie mniej ważna jest kolorystyka roślin barwa ich kwiatów, igieł czy liści. Z uwagi na to, że kwiaty ogrodowe kwitną sezonowo należy tak zaplanować ich rozmieszczenie, aby nasz ogród kwitł cały rok

W tak zaplanowanym ogrodzie przydadzą się nieduże  narzędzia,  pozwalające na wykonanie podstawowych zabiegów takie jak ręczna glebogryzarka, pazurki, łopatka do sadzenia czy motyka.

Ogród można podzielić na części, na przykład część kwiatowa, z iglakami i pnączami pamiętając o  miejscu do wypoczynku

Uzupełnieniem takiego ogrodu jest trawa o którą trzeba dbać na równi z roślinami i drzewkami w ogrodzie. Do prawidłowego pielęgnowania trawnika potrzebna jest kosiarka.