Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Praca w ogrodzie – Twój najlepszy trening

Własny ogród to przestrzeń wymagająca wielu poświęceń. Praca w ogrodzie nie należy do najprostszych, choć niewątpliwie ułatwiają ją rozmaite narzędzia ogrodnicze.

Jednak nawet te czynności, w których właścicieli pięknych działek wyręczają maszyny ogrodnicze, można uznać za wyczerpujące fizycznie.

Każdy posiadacz ogrodu dopisuje do listy swoich obowiązków domowych te związane z utrzymaniem działki w dobrym stanie. Wszystkie z nich wymagają „chwili wolnego czasu” i „odrobiny energii fizycznej”.

Najprostsze czynności ogrodowe zabierają około pół godziny i aż 250 kalorii! Zaliczają się do nich min. koszenie trawy z pomocą kosiarki, podlewanie roślin wężem ogrodowym, pielenie rabatek i przycinanie krzewów sekatorem.

Podczas zbiorów owoców i warzyw średniej wagi dorosły spala około 350 kalorii na godzinę. Nieco bardziej wysiłkowe obowiązki stanowią już dużo intensywniejszy trening.

Na przykład, przekopywanie ziemi szpadlem czy łopatą to praca pozwalająca na spalenie aż 700 kalorii w godzinę! To więcej niż podczas intensywnych ćwiczeń pływackich na basenie.

Prace wykończeniowe, takie jak malowanie płota, impregnowanie mebli ogrodowych, układanie ściółki z kory pod rośliny czy odśnieżanie zasypanych alejek ogrodowych umożliwiają spalenie ponad 400 kalorii, a prace typowo sezonowe – przygotowywanie rabatek pod sadzonki i nasionka, czy foliowanie roślin wieloletnich to praca dzięki której traci się aż 600 kalorii.

Jak widać, każda praca w ogrodzie może stanowić bardzo dobry trening. Okazuje się, że obowiązki działkowicza prowadzą nie tylko do pięknego ogrodu, ale również smukłego ciała i doskonałej kondycji! Warto z tego korzystać.