Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Praca w ogrodzie – kalendarium na cztery pory roku

Działka wymaga uwagi o każdej porze roku.

Należy się nią opiekować przez 365 dni w roku, choć zapewne w niektórych miesiącach mniej lub bardziej intensywnie.

W niniejszym kalendarium podpowiadamy, jak wygląda praca w ogrodzie przez cały okrągły rok.

Zima

Dobrze zabezpieczony przed śniegiem i mrozem ogródek nie wymaga intensywnej pielęgnacji w miesiącach zimowych,a maszyny ogrodnicze stoją nieużywane. Niemniej jednak, to właśnie zima jest najlepszą porą na kształtowanie koron większości gatunków drzew (poza klonem, grabem i brzozą), warto więc ją wykorzystać na ich przycinanie.

Ponadto, zimą należy szczególnie uważać na trawnik – nie dopuszczać do jego zasypania śniegiem, ani jeśli to możliwe nie stąpać po nim, gdy jest zamarznięty. Alejki i podjazdy należy odpowiednio często odśnieżać.

Wiosna

Pora roku, podczas której najbardziej przydają się rozmaite narzędzia ogrodnicze. To właśnie teraz przygotowuje się ziemie pod uprawy, to jest przekopuje się je i uzupełnia nawozami.

Wypada także zająć się trawnikiem, na którym zima odbiła negatywne ślady. Wiosna to najlepszy czas na obcinanie drzew owocowych, krzewów i żywopłotów, a także sianie i sadzenie nowych roślin.

Lato

Podczas ciepłych miesięcy letnich następuje bardzo intensywny wzrost traw. Trawnik latem trzeba kosić najrzadziej raz na tydzień, najlepiej do wysokości ok. 4cm. To właśnie teraz powinno się podcinać krzewy ozdobne, a także usuwać cebulki i bulwy niektórych kwiatów oraz przygotowywać ziemię pod sadzenie nowych roślin.

Nie należy zapomnieć o podlewaniu ogródka, najlepiej w godzinach popołudniowych.

Jesień

Początek jesieni to idealny czas na sadzenie drzew i krzewów iglastych oraz liściastych zimozielonych oraz zimujących w gruncie. Wczesna jesień to też dobra pora na usuwanie roślin jednorocznych i dwuletnich.

Późną jesienią następuje zaś okres, w którym należy przygotować ogród do zimy.