Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Ogród od zaraz

Aby ogród szybko zaczął nabierać odpowiedniego wyglądu można na początku zastosować proste i niedrogie rozwiązania. Na początek pomalujmy murki i ścianki, w sklepach można nabyć lekkie pergole lub drewniane przepierzenia, pozwolą one na stworzenie zaułków lub zakątków. Stworzą one w początkowej fazie przestrzenny układ ogrodu.

Jeśli pomalujemy je na kolorowo będą stanowiły tło do naszych projektów, a także oparcie dla posadzonych wokół pnączy. A wybór wśród nich jest ogromny od chmielu zwyczajnego aż po clematisy.

Prawdziwy ogród nie może obejść się bez drzew. Wybór należy zacząć od przeanalizowania jakie drzewa mają dominować. Dość szybko rosnącymi gatunkami są: jodła kalifornijska, modrzewie, brzozy czy wierzby. Można też posadzić ozdobne drzewka owocowe na przykład jabłoń. Podejmując decyzję o nasadzeniu drzew wybierajmy gatunki szybko rosnące.

W początkowej fazie powstawania ogrodu dobrym rozwiązaniem mogą być rośliny w donicach. Gatunki takie jak: powojnik, tunbergia czy kobea rosną szybko i pięknie kwitną.
Jak ogród zacznie nabierać już właściwego wyglądu donice można przestawiać zmieniając gatunki i dostosowując je do całości.

Warto czasami wykorzystać też już istniejące rośliny i tu z pomocą mogą przyjść narzędzia, dzięki którym możemy je przesadzić, przyciąć czy uformować.

Trawnik to najbardziej pracochłonna część ogrodu, wszak możemy użyć tak zwanej murawy w rolkach, lecz musi ona się ukorzenić by można było po niej chodzić, a to trwa przez około dwa do trzech tygodni.

Wyjściem może być wykorzystanie już istniejącej trawy, należy ja tylko dokładnie posprzątać, podlewać i regularnie kosić. W tej pracy bardzo pomocna jest kosiarka a zadbany trawnik wynagrodzi nam kwitnąc stokrotkami, czy mniszkami.

W sytuacji gdy wykorzystujemy narzędzia elektryczne warto zaopatrzyć się w przenośny agregat prądotwórczy.