Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Ogród i jego prawidłowa kompozycja

Ogród to przydomowy azyl gdzie spędzamy czas ze znajomymi i rodziną. Aby powstał taki o jakim marzymy powinniśmy użyć wyobraźni, a nasze poczucie estetyki doprowadzi nas do celu.

Dobrze zaprojektowany harmonijnie współgra z otoczeniem, przy jego powstawaniu użyte zostaną właściwe najlepiej naturalne materiały, woda i przede wszystkim rośliny.

Kiedyś modne były ogrody z samych iglaków, jednak ten trend przemija, co pozwala na nowe spojrzenie na ten kawałek zieleni. Daje to możliwość zastosowania wielu gatunków traw ozdobnych i kwiatów.

Należy również pamiętać o roślinach, które podczas przemiany materii wydzielają substancje chemiczne działające różnie na różne rośliny, stąd aby uchronić się przed szkodliwym działaniem tych wydzielin należy uwzględnić to przy sadzeniu roślin aby ich wzajemne wpływy były korzystne.

Najlepiej wykorzystać do tego celu sprawdzone kompozycje takie jak:

  • Róże o których wiemy, że należą do roślin bardzo wymagających, w niedogodnych warunkach chorują i słabo rosną.
  • Czosnek ma dobry wpływ na róże wzmacnia ich zapach i wpływa na zawiązywanie się pąków kwiatowych.
  • Pysznogłówka i ślaz są roślinami stymulującymi ich wzrost.
  • Aksamitki i nagietki  wpływają  na ich zdrowotność.
  • Lawenda  zaś stanowi świetne towarzystwo i dobrze komponuje się z różami. Ma dobry korzystny wpływ na nie ponieważ jest silnym antyseptykiem.

Dobrze jest również pamiętać, że sadząc na rabatach odpowiednie gatunki roślin, możemy ogród chronić przed szkodnikami. Otoczenie trawnika będzie sprawiać doskonałe tło do pozostałych rabat, klombów czy oczek wodnych.

Aby taki ogród był zadbany niezbędne są narzędzia, zarówno te do prac ręcznych jak i mechaniczne na przykład kosiarka.