Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Ogród i jego pielęgnacja

Bywa, że nawet ogrody naturalistyczne wymagają pielęgnacji polegającej chociażby na koszeniu trawnika, przewietrzaniu gleby (przekopujemy ją co jakiś czas), jeśli są żywopłoty, to co najmniej dwa razy przycinamy pędy w okresie wegetacji.

Należy również pamiętać o przycinaniu krawędzi trawnika, które da wrażenie uporządkowanego obszaru i estetycznego wyglądu.

Jeśli nasz obszar zieleni nie jest zbyt mały, wiele prac możemy wykonać przy pomocy narzędzi, zarówno tych podstawowych jak łopaty, grabie, czy ręczne kultywatory.

Dobrym rozwiązaniem zmniejszającym czas pracy w ogrodzie są urządzenia mechaniczne.

W małych ogrodach możemy zastosować urządzenia elektryczne są one ciche, przyjazne dla środowiska. Ich zastosowanie mogą ograniczać gniazdka, w takich wypadkach warto zaopatrzyć się w narzędzia akumulatorowe z wbudowaną ładowarką lub znajdującą się w zestawie. Bądź w przenośny agregat prądotwórczy.

Skoro mamy naturalistyczny ogród, a chcemy by trawnik był ładny i zdrowy warto pomyśleć o zakupie takiego urządzenia jak aerator. Narzędzie takie wyposażone w rurki lub kolce nakłuwa trawnik, powodując rozluźnienie gleby, ułatwiając dostęp powietrza.

Kolejnym narzędziem jakie powinno znaleźć się  w zestawie ogrodnika to weltykulator.

Posiada on ostre noże, które nacinają zagęszczone pędy traw, pozwala to wodzie i powietrzu dotrzeć do podłoża. Ustrzeżemy się przed chorobami trawnika, a nowe pędy łatwiej się ukorzenią.

Niezbędną czynnością w pielęgnacji naszej zieleni jest spulchnianie gleby, ma ona na celu stworzenie przestrzeni, którą wypełni woda i powietrze – zależy od tego wygląd naszego ogrodu. Z uwagi na dużą czasochłonność takich zabiegów, można w tym celu użyć glebogryzarki, prace wykonamy wtedy wygodniej i znacznie szybciej.