Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Ogród i narzędzia do jego pielęgnacji

Jeśli zostaliśmy posiadaczami ogrodu, warto o niego zadbać, a ten w zamian da nam ciszę, piękne zapachy i satysfakcję i odpoczynek.

Narzędzia używane podczas różnych prac w ogrodzie ulegają zanieczyszczeniu.

Aby służyły przez wiele sezonów dobrze jest je po każdym użyciu dokładnie oczyścić.

Jak się okazuje ogród to nie tylko wygoda, ale też i obowiązki.

Jednak po zakończonym sezonie należy je dobrze zakonserwować, zaś narzędzia użyte to prac ziemnych dodatkowo odkazić poprzez przesmarowanie je spirytusem lub zanurzeniu we wrzątku, zapobiegniemy w ten sposób rozwojowi bakterii, nicieni czy grzybów. A wiosną będziemy mogli bez większych problemów ich używać.

Inaczej rzecz się ma z urządzeniami elektrycznymi czy spalinowymi takimi jak kosiarki, podkaszarki, pilarki czy nożyce do żywopłotów. Jeśli zobaczymy jakieś uszkodzenia najlepiej takie urządzenie oddać do specjalistycznego serwisu.

Do metalowych połączeń i przewodów elektrycznych najlepiej użyć preparatu WD-40, uchroni to nasze urządzenia przed korozją. Narzędzia elektryczne są bardzo proste w konserwacji nie wymagają zbyt wielu zabiegów, aby ochronić je przed korozją.

Kosiarka spalinowa czy automatyczna wymaga specjalnego konserwowania – zgodnie z załączoną przez producenta instrukcją. Kiedy już zakończymy prace kosiarką usuwamy z podwozia resztki trawy, zaschnięte soki roślinne, rdzę i inne zanieczyszczenia.

Jeśli jest ono wykonane z metalu najlepiej zabezpieczyć je uniwersalnym środkiem konserwująco – czyszczącym. Bardzo dokładnie czyścimy kosz, sprawdzamy stan noża u śruby mocującej ( w razie zniszczenia wymieniamy na nową). Nóż zabezpieczamy by na wiosnę oddać go do naostrzenia i wyważenia.