Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Ogród – najnowsze trendy

Jeśli zamierzamy założyć ogród warto skonsultować to z osobami profesjonalnie zajmującymi się projektowaniem i zakładaniem takich obiektów.

To właśnie architekci krajobrazu posiadają wiedzę  o najnowszych trendach, inspiracjach i standardach obowiązujących w tej dziedzinie.

Coraz więcej projektantów zaczyna interesować się i polecać klientom rośliny dzikie, takie jak: pasternak, dziewanny, dzikie marchewki czy farbowniki w połączeniu z bardzo dekoracyjnymi i zwiewnymi trawami, otoczone żwirem lub kamieniami tworzą wspaniałe kompozycje przypominające dzikie łąki.

Bardzo modne są też wszelkiego rodzaju stawy, oczka wodne czy strumyki. Woda i jej szum działa uspokajająco, odbija w swoim lustrze urocze widoki.

Trendem są też strzyżone rośliny i do takich prac przydadzą się  narzędzia do cięcia na przykład żywopłotów. Wykonamy nimi prace pozwalające uformować kule lub ciekawe kształty. Stanowić one będą przeciwwagę dla naturalistycznych kompozycji z dzikimi kwiatami i trawami.

Szacunek dla środowiska czyli ekologia to jeden z głównych trendów w ogrodnictwie, stosując nowe materiały przyjazne dla środowiska, coraz częściej używane są baterie solarne, projektantom zależy na tak zwanej bioróżnorodności.

Elegancja połączona naturą pozwala na stworzenie miejsca w którym chętnie spędza się czas w otoczeniu strzyżonych zimno zielonych krzewów o zróżnicowanych kształtach . Zastosowanie materiałów takich jak drewno pozwala na komponowanie rabat za równo w poziomie jak i pionie.

Uzupełnieniem takiego ogrody jest zadbany trawnik,  kosiarka to również bardzo potrzebne narzędzie, pozwoli ona utrzymać odpowiednia wysokość i jakość tego skrawka zieleni. Podobnie ma się z szerokim tematem wykorzystania energii ekologicznej czyli między innymi szeroko rozumiana fotowoltaika.