Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Narzędzia – ich znaczenie w pracach ogrodowych

Zmiany jakie zachodzą w kraju sprawiają, że również tereny zielone ulegają ciągłym przemianom.

Coraz więcej zieleńców, parków czy ogrodów staje się dzięki pracy projektantów zieleni pięknie zagospodarowane.

Ogród to miejsce o które każdy właściciel powinien dbać szczególnie

Duże znaczenie ma też rozwój zakładów produkujących ręczne narzędzia ogrodnicze i maszyny, będące ułatwieniem w pracach. Szeroki wybór narzędzi ulega ciągłym przeobrażeniom, to też ulega ciągłemu rozszerzeniu wachlarz oferowanych produktów.

Urządzenia do prac w ogrodach są coraz lepszej jakości zarówno te ręczne  jak i koszące, tnące, służące do pielęgnacji, sadzenia czy utrzymania porządku.

Do podstawowych narzędzi ogrodniczych należą szpadle, konsumenci szczególną uwagę zwracają na  te o ciekawym wyglądzie, ergonomię, a także na kolorystykę, wagę i wytrzymałość. Coraz więcej można spotkać szpadli ze specjalnej stali z hartowaną głowicą.

Coraz większą popularnością cieszą się grabie wachlarzowe, ze względu na ich uniwersalność. Posiadają one regulowaną rączkę co umożliwia ich użycie do każdej powierzchni. Grabie wachlarzowe wykonane mogą być z plastiku lub metalu.

Te wykonane z plastiku są bardzo lekkie i wyjątkowo ergonomiczne, są specjalnie profilowane dzięki czemu sprawiają, że praca w ogrodzie jest przyjemna. Maja zastosowanie przez cały rok – wiosną można nimi wyczesać mech a jesienią opadłe liście. Można ich użyć po kosiarkach, które pozostawiają resztki na trawniku.

Z kolei te wykonane z metalu mogą mieć zęby sztywne lub sprężyste, można je wykorzystać w zależności od rodzaju prac jakie mamy wykonać. Są bezpieczne dla roślin, podczas grabienia nie uszkadza się korzeni.

Bardzo przydatne okazują się również miotło-grabie wykorzystywane przy usuwaniu liści spod krzewów czy drzew lub przy grabieniu trawnika.

Czasami okazuje się że przy używaniu narzędzi elektrycznych ważne jest posiadanie agregatu prądotwórczego.