Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Narzędzia w ogrodzie

Ogród jedno z ważnych miejsc, jego wygląd i funkcjonalność zależy od gospodarzy.

Dbałość o ten kawałek zieleni wokół domu to nie tylko chęć do pracy ale także zestaw narzędzi i urządzeń dopasowany do rodzaju ogrodu.

Do różnych części ogrodu będą służyły inne narzędzia.

Krzewy i drzewa będą potrzebowały innych narzędzi niż trawniki. Choć prace w ogrodzie wykonywane są kilka razy w roku to jednak polecamy zakup narzędzi wykonanych z odpornych materiałów, lekkich i ergonomicznych z myślą aby służyły latami – czyli były trwałe.

Łopaty, szpadle, taczki,konewki czy węże ogrodowe stanowią podstawowe wyposażenie. Jednak oprócz nich warto zaopatrzyć się w nożyce do trawników lub kosiarki a także w urządzenia ułatwiające pielęgnację lub prace na rabatach takie jak motyki, pazurki czy ręczny kultywator.

Nowością dla ogrodników jest „jeden trzonek, a wiele narzędzi” fachowo nazywanym QuikFit. Za pomocą jednego kliknięcia możemy wymieniać głowice których w zestawie jest dziesięć na potrzebna nam akurat do pracy. Taki zestaw zajmuje małą powierzchnię, jest zatem łatwe w przechowywaniu.

Bardziej profesjonalne urządzenia posiadają tak zwane adaptery pozwalające korzystać z narzędzi innego producenta. Dmuchawy  do liści to również bardzo przydatne szczególnie jesienią narzędzie, jej duża moc pozwala na szybkie usunięcie zalegających  liści.

Kosiarka jest niezbędnym urządzenie w pielęgnacji trawników, i tu już mamy prawdziwą rewolucję technologiczną. Możemy skorzystać z wariantów spalinowych, elektrycznych, lecz ostatnio podbijają rynek automatyczne kosiarki.

Pozwalają one na systematyczną pielęgnację trawników, z jednoczesnym dbaniem o środowisko naturalne, nie wydzielają do atmosfery niepożądanego dwutlenku węgla czy szkodliwych spalin.

W sytuacji gdy nie możemy w pełni polegać na sieci energetycznej warto pomyśleć o wykorzystaniu systemu awaryjnego opartego o zastosowanie agregatów prądotwórczych.