Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Narzędzia w ogrodzie – kosiarka

Narzędzia i maszyny używane do pielęgnacji i prac w ogrodzie, na okres zimowy należy zabezpieczyć, aby mogły nam służyć w kolejnych latach.

Ogród to nie tylko relaks i odpoczynek, to także dbałość o rzeczy pomocne w jego pielęgnacji.

Warunki przechowywania i odpowiednia konserwacja dadzą szansę na dłuższe i skuteczne ich użytkowanie.

Jeśli posiadamy sprzęt służący do podlewania taki jak węże wraz z ich elementami przyłączy należy zdemontować.

Przechowywać je w pomieszczeniach gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenia węży by nie miały zagięć  lub załamań.

Jeśli korzystamy z przyłącza wodociągowego należy urządzenia opróżnić z wody, w tym celu zakręcamy zawór główny a następnie odkręcić wszystkie kranu zainstalowane na działce.

Narzędzia służące do cięcia – sekatory czy nożyce oczyszczamy z pozostałych resztek, pomocne w tym mogą okazać się nafta, rozpuszczalnik lub roztwór alkoholu. Te narzędzia również należy sparzyć lub przetrzeć spirytusem w celu usunięcia bakterii i grzybów.  Pomocnym w pracach zabezpieczających jest też preparat o nazwie WD-40 a często niezbędny okazuje się także agregat prądotwórczy.

Wszystkie urządzenia elektryczne lub spalinowe należy również zakonserwować, szczególnie spód kosiarki. Obudowę należy oczyścić z resztek trawy, kurzu i błota. Kosiarka to urządzenie posiadające noże, należy je oczyścić, naostrzyć i zabezpieczyć odpowiednim środkiem konserwującym.

Takie zabiegi wystarczą w przypadku urządzeń elektrycznych, spalinowe należy dodatkowo oczyścić filtry i opróżnić pojemnik z paliwem. A miejsca połączeń przewodów przesmarować WD-40, uchroni to je przed korozją.