Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Narzędzia do ogrodu

Na rynku coraz więcej pojawia się urządzeń i narzędzi ułatwiających pracę w ogrodzie.

Firmy profesjonalnie zajmujące się produkcją wyspecjalizowanych narzędzi oferują składane piły, specjalnie impulsowo hartowane dla szybkiego i łagodnego cięcia.

Urządzenia te dają możliwość użycia ich do różnego rodzaju cięć lub przycinania.

Łatwe w przechowywaniu, posiada plastikowy ochraniacz na zęby, dodatkową zaletą są wymienne ostrza.

Sekator to bardzo potrzebne narzędzie dzięki któremu ogród będzie zawsze zadbany, można je spotkać w wielu wersjach, są jednoręczne lub dwuręczne, do żywopłotów lub bardziej precyzyjne do przycinania suchego i twardego drewna – sekatory kowadełkowe.

Wszystkie one charakteryzuje technologia w jakiej są wyrabiane. Najlepiej by były wykuwane z jednego kawałka metalu podwójnie hartowanego i miału precyzyjnie ostrzone części tnące.

Aby dobrze przygotować grunt pod założenie ogrodu na pewno przydadzą się takie podstawowe narzędzia jak: łopaty i szpadle, widły, grabie, kultywatory, to właśnie one pozwolą tak zagospodarować ziemię aby w przyszłości powstały piękne trawniki, rabaty, a krzewy i drzewka rosły zdrowo.

Należy również pamiętać o zabezpieczeniu narzędzi na okres kiedy nie będą używane. Łopaty, grabie, widły oczyszczamy z ziemi i resztek roślin. Następnie usuwamy bakterie i grzyby bądź przez zanurzenie we wrzącej wodzie lub poprzez przetarcie spirytusem.

Odpowiednia konserwacja i przechowywanie narzędzi pozwoli na przedłużenie ich okresu używalności. Sprzęt mechaniczny (kosiarka, odkurzacze do liści) dokładnie czyścimy, części wymagające zabezpieczenia zabezpieczamy środkami do tego przeznaczonymi.