Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Maszyny ogrodnicze

Rok kalendarzowy to czas zmian nie tylko w samej przyrodzie, ale też czas zmian, jeśli chodzi o prace wykonywane w ogrodzie i na posesji. Każda pora roku oznacza inne potrzeby, inne narzędzia i inny wysiłek, jaki włożyć należy w utrzymanie porządku i piękna naszego terenu.

Zarówno posiadacze domów, ogrodów czy mniejszych działek muszą dbać o swoją posiadłość. Aby wykonywać to efektywnie, komfortowo i bezpiecznie firmy niemal prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych i wygodnych maszyn wspierających pracę przez te dwanaście miesięcy. W dzisiejszych czasach posiadanie ogrodu nie kończy się na używaniu łopaty i kosiarki.

WIOSNA

Maszyny ogrodniczeWiosna to czas intensywnych prac w każdym ogrodzie. Rośliny budzą się po zimie do życia. Jest to moment, w którym zakłada się trawniki, przygotowuje grunt pod zasiewanie, sprząta po zimie, a także czas, kiedy można zacząć cieszyć się odpoczynkiem na przygotowanym terenie. Jakie maszyny przydają się wiosną w ogrodzie i na posesji:

  • Glebogryzarka

Ta maszyna ogrodnicza dzięki osadzonym na wale nożom przekopuje i spulchnia ziemię nawet na głębokość około 20 centymetrów. Przygotowanie ziemi niezbędne jest przy zakładaniu ogrodu, zarówno kwiatowego, warzywnego czy też przy zakładaniu trawnika.

Trawniki zajmują zazwyczaj dużą, o ile nie największą część większości ogrodów. Aby cieszyć się wypoczynkiem na takim przydomowym trawniku należy odpowiednio o niego zadbać.
Po pierwsze trzeba wykonać projekt, w którym uwzględnione zostaną zarówno warunki terenu, kształt, przyszłe potrzeby i wykorzystanie trawnika, jak i możliwości dbania o teren.

Kolejną czynnością przy zakładaniu trawnika jest faktyczne przygotowanie terenu, czyli odchwaszczenie i zniwelowanie – wyrównanie terenu. Odchwaszczenie, szczególnie terenu silnie zarośniętego oznacza wielokrotne przekopanie ziemi. Glebogryzarka wydaje się urządzeniem niezbędnym do tego typu prac, kiedy myślimy o przygotowaniu większego terenu.

O ile samodzielne przekopanie kawałka ziemi np. pod zakładanie rabaty z kwiatami łopatą wydaje się możliwe do wykonania, o tyle wielokrotne przekopywanie ziemi w celu odchwaszczenia jest wysiłkiem, który lepiej wykonać przy użyciu właśnie glebogryzarki.

Maszyny ogrodniczePo odchwaszczeniu i wyrównaniu ziemi nie pozostaje nic innego, jak zasianie trawy i oczekiwanie na wyrośnięcie. I ten etap nie jest czasem, kiedy możemy przestać zajmować się trawnikiem. Podstawą wyrośnięcia trawy jest odpowiednie podlewanie. Tutaj z pomocą przychodzi kolejna maszyna ogrodnicza – motopompa.

  • Motopompa

Wydawałoby się, iż podlewanie to czynność nie wymagająca wielkiego wysiłku ani kontroli. Jednak prawidłowe nawodnienie sporego obszaru świeżo posianego trawnika może nie być wcale takie łatwe. Po pierwsze należy robić to regularnie i w odpowiedniej ilości. Zamiast spędzać godzinę dziennie ze wężem w ogrodzie możemy zainstalować system nawadniania.

Poza wężami i zraszaczami rozdzielającymi wodę bardzo przydatna może być motopompa. Nie jest to oczywiście urządzenie przeznaczone dla osób, które nie posiadają dostępu do zbiornika wodnego. Wszyscy, którzy żyją w niedużej odległości o naturalnego zbiornika jak jezioro, staw czy rzeka z pewnością docenią zalety motopompy.

Jest to urządzenie, które dzięki pompie wirowej i silnikowi spalinowemu przepompowuje wodę na odległy lub wyższy poziom. Motopompy radzą sobie zarówno z czystą, jak i zabrudzoną, na przykład piaskiem wodą. Ustawiając motopompę na brzegu zbiornika i pozwalając jej dostarczać wodę na teren naszej posesji zapewniamy sobie tani i nie wymagający naszej interwencji system nawadniania.

Drugim ważnym aspektem, jaki dotyczy wykorzystania motopompy, jest usuwanie nadmiaru wody. Po zalaniu lub ulewnym deszczu motopompa będzie doskonałym rozwiązaniem, aby pozbyć się stojącej na trawniku lub posesji wody.

LATO I JESIEŃ

Maszyny ogrodniczeLato i jesień to czas, kiedy prace związane z zakładaniem ogrodu zazwyczaj są już zakończone. To czas wzmożonych wysiłków związanych z dbaniem o teren oraz wypoczynkiem.

  • Kosiarka lub kosa

Te oba urządzenia ogrodnicze służą do ścinania trawy i roślin zielonych. O ile kosa ma dużo dłuższą i bogatą historię, o tyle kosiarka wydaje się w dzisiejszych czasach bardziej popularna.

Zarówno kosa, jak i kosiarka może być elektryczna lub spalinowa. Aby używać urządzenia elektrycznego musimy mieć stały dostęp do źródła zasilania. Kosa lub kosiarka elektryczna podłączone są do prądu w czasie całego procesu ścinania.

Sprawia to, iż nadają się doskonale do trawników niewielkich powierzchni. Sprawdza się tam, gdzie mamy pewność, iż kabel będzie miał odpowiedni zasięg oraz to, że nie będzie się plątał. Kosiarki i kosy elektryczne są nieduże, lekkie i niedrogie. Ma to oczywiście duży wpływ na decyzję o zakupie, jednak należy też wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników.

Maszyny ogrodniczeKosa lub kosiarka spalinowa jest zazwyczaj trochę większych rozmiarów niż elektryczna, jednak nie ma tutaj problemu ani z zasięgiem, ani z potrzebą stałego przyłącza do sieci elektrycznej. Kosy czy to spalinowe czy elektryczne mają tę przewagę nad kosiarkami, iż doskonale nadają się do użytku w terenie nierównym, między drzewami i krzewami, przy rabatach czy krawężnikach.

Poradzą sobie ze skoszeniem trawy wszędzie tam, gdzie kosiarka nie ma szans. Jednakże wymagają większego wysiłku. Z racji, iż przez cały czas użytkowania muszą być noszone i utrzymywane siłą mięśni osoby nimi operującej. Kupując kosę warto zwrócić uwagę na długość rączki, dzięki czemu dostosujemy ją do naszego wzrostu oraz na to, czy można zmienić kąt nachylenia głowicy, co usprawni ścinanie trawy na terenie pochyłym.

Przy zakupie kosiarki skupić się należy nie tylko na sposobie zasilania urządzenia, ale też na tym, czy posiada ona kosz na ściętą trawę, czy wyposażona jest w funkcję rozdrabniania skoszonej trawy, czy można zmienić wysokość ustawienia noży tnących, czy kosiarka posiada napęd oraz hamulec, który przydaje się na terenie pochyłym.

ZIMA

Maszyny ogrodniczeZima w ogrodzie to czas odpoczynku. Po intensywnej wiośnie i lecie oraz spokojniejszej jesieni przychodzi czas na zadbanie o maszyny ogrodnicze, przygotowanie ich do kolejnego sezonu. O ile prac w samym ogrodzie nie wykonujemy, to jednak dbać o posesję musimy nadal szczególnie, kiedy spadnie śnieg. Wyjście i wyjazd z domu w czasie zimy ułatwi i zapewni posiadanie odśnieżarki.

Urządzenie to podobnie jak kosiarka zasilane może być na trzy sposoby: ręcznie, elektrycznie lub spalinowo. Przy wyborze odpowiedniej odśnieżarki należy dobrze zastanowić się nad typem terenu, którym będziemy się zajmować.

Wziąć pod uwagę szerokość odśnieżania, wagę urządzenia, sposób zasilania, ewentualny napęd, który wspomaga prace na terenie pochyłym oraz sposób i odległość na jaką odrzucany jest śnieg.