Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Maszyny ogrodnicze – elektryczne czy spalinowe?

Rynek narzędzi ogrodowych przedstawia na tyle szeroki asortyment, że podjęcie właściwej decyzji zakupowej często okazuje się niełatwym zadaniem. Największym dylematem, przed jakim staje każdy ogrodnik-amator, jest wybór napędu, jakim będą zasilane maszyny ogrodnicze. Dostępne opcje sprowadzają się do napędu elektrycznego i spalinowego. Który z tych wariantów okaże się korzystniejszy? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

MASZYNY ELEKTRYCZNE

Maszyny ogrodnicze zasilane prądem elektrycznym mają wiele zalet, nie są jednak pozbawione wad. Wśród największych korzyści, wynikających z ich używania, warto wspomnieć o stosunkowo niskiej cenie zakupu takich urządzeń (w porównaniu do wariantów spalinowych) i cichą pracę. Nie bez znaczenia są także względy ekologiczne.

Każdy ogrodnik doskonale jednak zdaje sobie sprawę, że nie ma róży bez kolców. Podstawową wadą maszyn elektrycznych jest ograniczone pole pracy. Sam kabel stanowi niemałe ograniczenie, a kolejnym jest stosunkowo niska moc takich narzędzi. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy ogród charakteryzuje się dużą powierzchnią. Z poradzeniem sobie z tym problemem pomoże nam zastosowanie agregatu prądotwórczego.

MASZYNY SPALINOWE

Takich problemów nie stwarzają maszyny spalinowe, które nie mają ograniczeń co do obszaru pracy. Kolejnym plusem jest też znaczna moc takich narzędzi – kosiarka spalinowa charakteryzuje się znacznie większą wydajnością niż elektryczna.

Minusy? Tutaj należy wspomnieć o stosunkowo głośnej pracy, zwłaszcza w momencie rozruchu silnika. Maszyny zasilane silnikiem spalinowym wykazują także większą awaryjność niż ich elektryczne odpowiedniki, jednak zdecydowana większość usterek to drobiazgi, których usunięcie nie jest ani zbyt kosztowne, ani kłopotliwe. Należy też pamiętać, że narzędzia spalinowe wymagają znacznie staranniejszej konserwacji.