Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Kosiarka do ogrodu

Kosiarka to jedno z niezbędnych urządzeń, jakie powinno znaleźć się w ogrodzie.

Szeroka gama tych urządzeń pozwoli każdemu właścicielowi  wybrać z całej oferty tę kosiarkę, która będzie spełniać wszystkie jego oczekiwania, a ogród będzie dobrze pielęgnowany.

Producenci tych urządzeń również wprowadzają udoskonalenia, aby pracowało się nimi bezpiecznie i komfortowo.

Toteż są one coraz bezpieczniejsze, mniejsze i lżejsze, ułatwia to pracę i przechowywanie.

Jednym z aspektów w rywalizacji konstruktorów kosiarek jest zmniejszenie ilości emisji spalin i hałasu.

Zaawansowane technologie pozwalają na uproszczenia i minimalizację obsługi. Ulega również poprawie ich wydajność i trwałość. Ponadto kosiarki coraz częściej są urządzeniami wielofunkcyjnymi, służącymi nie tylko do koszenia ale i do zbierania liści lub nawożenia.

Jaką kosiarkę wybrać?

Zależy to między innymi od wielkości, wyglądu i szerokości trawnika a także od  częstotliwości koszenia. To od tych czynników zależy wybór urządzenia jakie chcemy zakupić.
Dla niewielkich trawników nie potrzebujemy zbyt mocnego i wydajnego sprzętu, wystarczą kosiarki z napędem ręcznym lub elektrycznym. Jeżeli w naszym ogrodzie jest dużo drzew, krzewów czy rabat polecane są bardzo zwrotne kosiarki ze skrętnymi kołami.

Ważnym elementem jaki należy wziąć pod uwagę jest szerokość koszenia. Im większa szerokość tym krótszy czas pracy. Producenci oferują te urządzenia już od 41cm szerokości koszenia, aż do 92cm. Częstotliwość koszenia to również ma również ogromne znaczenie przy wyborze maszyny.

Kosiarki bębnowe, praktyczne będą w małych ogrodach, to one są bardziej korzystne od tych rotacyjnych których noże obracają się wokół osi. Urządzenie bębnowe nie strzępi trawy, daje to wygląd eleganckiego trawnika.

Warto zastanowić się na zakupem maszyny z opcją mulczowania – pozostawiania drobno zmielonej trawy na koszonym trawniku. Jednak najlepszym rozwiązaniem są narzędzia posiadające możliwość ustawienia jaka ilość trawy ma pozostać, a jaką zabierzemy z trawnika.