Informacje i ciekawostki na temat pielęgnacji ogrodów

Ekologiczny ogród

Wszechobecna chemia spowodowała, że  coraz więcej ludzi chce prowadzić swoje tereny zielone bardziej ekologicznie.

Ogród ekologiczny również potrzebuje narzędzi, a do ekologicznego trawnika jest niezbędna kosiarka.

Jednym z ważniejszych zasad ekologicznych ogrodów jest stosowanie tylko nawozów naturalnych i ekologicznych.

Nawozy mineralne występują w postaci granulatów lub proszku rozpuszczanego w wodzie i tu z pomocą mogą  przyjść narzędzia ogrodnicze takie jak opryskiwacze. Nawozy te podawać w niewielkich ilościach, tylko w wypadkach koniecznego zasilenia roślin.

A do systematycznego nawożenia używać tylko nawozy naturalne takie jak przerobiony kompost, zmielona trawa z łąk, czy ptasie odchody.

Coraz częściej w ogrodach ekologicznych wykorzystywana jest kora, która zapobiega rozwojowi chwastów, przesuszeniu ziemi czy wahaniom temperatury, będąc jednocześnie dekoracją. Kora jest także źródłem próchnicy i poprawia strukturę gleby. Ponadto korę możemy wykorzystać również do przykrycia na zimę roślin w donicach czy bylin.

Nie zawiera ona jednak większych ilości minerałów, z tego właśnie powodu należy ją również nawozić odpowiednimi nawozami.

Torf ma także zastosowanie w ekologicznych ogrodach. Jego porowata struktura sprawia, że jest doskonałym podłożem ogrodniczym. Torf dodany do gliniastej ziemi sprawi, że stanie się ona bardziej luźna, a co za tym idzie ziemia łatwiej wchłania tlen i wodę. W konsekwencji ziemia zachowuje właściwą ciepłotę, zwiększając zasób próchnicy, co pozwala roślinom lepiej się ukorzeniać.

Czysta nieskażona gleba to podstawa upraw ekologicznych. Warto przeprowadzić testy pozwalające stwierdzić stan ziemi i zawartość w niej szkodliwych substancji.
Do tego celu najlepiej użyć sałaty, należy ona do bardzo wrażliwych roślin, reagujących na minimalne zawartości toksyn w ziemi.

Osobnym tematem jest zastosowanie szeroko rozumianej fotowoltaiki do zasilania w prąd domu oraz narzędzi wykorzystywanych w ogrodzie.